
I dagarna startade Coop Extra sin ombyggnad av butiken på Allén. Butikschef Påhl Petersén berättar om satsningen som innebär bland annat att självskanning införs. Dessutom byggs entrén om och moderniseras, Läs mer »

I dagarna startade Coop Extra sin ombyggnad av butiken på Allén. Butikschef Påhl Petersén berättar om satsningen som innebär bland annat att självskanning införs. Dessutom byggs entrén om och moderniseras, Läs mer »

Företagarna i Garpe Gamleby Centrum träffades i förra veckan den 16 februari på Kårö Fisk & Rökeri för att belönas för det lyckade omsättningsåret 2010. Ulf Lindholm, centrumledare och projektledare för Handelsplatsutvecklingen i Gamleby Läs mer »

MiROi är ett utbildningsföretag som nyligen etablerat verksamhet i Västervik. Viveca Andersson berättar att man just arrangerar serviceutbildning för arbetssökande i Västervik, men att det ännu är få som uppmärksammat Läs mer »

Dusko Loje driver Västervik Fishing Camp på Lysingsbadet. Han berättar att Västervik anses som en av världens bästa sportfiskeorter och att den lockar sportfiskare från många olika länder. Tyskar, engelsmän, Läs mer »

Den 15 februari hölls ett frukostmöte på Bryggaren med näringslivet och kommunen. Ett knappt hundratal deltagare fick information om nuvarande och kommande infrastruktursatsningarna som Västerviks kommun arbetar intensivt med. I den totala satsningen på Läs mer »

Västerviks IT-nätverk är en del av projektet Klivet 2012. Syftet med IT-nätverket är att utväxla kunskaper och erfarenheter, inom IT-området, med andra medlemmar. Om du deltar i IT-nätverket så får Läs mer »

Idag öppnar The Brig igen efter en rejäl renovering. Ett nytt golv har lagts in och nya stolar och bord är på plats. Även köket är helt nytt. Allt det Läs mer »

Staffan Petersson flyttade till Västervik med sin familj för ett par år sedan. Förra året startade han tillsammans med en kollega företaget ”Intressanta Hus” (intressantahus.se) med säte i Västerås. Staffan Läs mer »